Masa Dağı (Cape Town, Güney Afrika)

0

Dünya‘daki tüm dağlar yüksek, sivri kayaçlar olmak zorunda değil. Masa Dağı bunun iyi bir örneği. Sanki doğa ana eline bir silgi almış da dağların tepesini düz bir çizgi halinde silmiş gibi. Masa Dağı sıradışı ve çarpıcı bir manzara.

Cape Town şehrine bakan bu düz tepe yalnızca jeolojik bir tuhaflık değil, kayaçlar sayesinde geçmişi nasıl görebildiğimizin de bir örneği. Kayaçlar, taşlar ve dağlar tarih öncesi doğanın harika göstergeleridir. Nasıl ki ağaç gövdesindeki halkalar ağacın yaşını ortaya koyuyorsa, dağı oluşturan farklı tabakalar da zaman içinde çevrenin nasıl değiştiğine ışık tutuyor.

Günümüzde 1.086 metre yüksekliğinde olan Masa Dağı bir zamanlar su altındaydı ve deniz tabanının bir parçasıydı. Dalgalar altında geçirdiği zaman boyunca yavaş yavaş kum ve alüvyon biriktirdi. Milyonlarca yıl içinde bu maddeler sıkışarak dağın tepesindeki tortul kayacı oluşturdu.

Onun altında, katılaşmış magmadan meydana gelen sert bir magmatik granit kayaç olan kum taşı tabakası var. Dağı çevreleyen deniz geri çekilince ve etrafındaki kayaç aşınınca geriye Masa Dağı kaldı: Deniz tabanı artık bir dağın tepesinde.

Kaynak: How It Works

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

G-B0ZQSMMP2T