Martin Jetpack

0

İlk defa bilim kurgu filmlerinde görülen jet pack’leri ticari olarak üretmek için birçok firma yıllardır uğraşıyor. Son prototipi Martin Jetpack ‘i sergileyen Martin Aircraft Company sonunda bu hedefe çok yaklaştığını açıkladı.

Her ne kadar adının içinde jet lafı geçse de, bu jetpack’te jet motoru bulunmuyor. Benzinle çalışan, 200 beygir gücüne sahip V4 motor kullanıyor. Motorun gücü jetpack’in iki tarafında yer alan pervanelere aktarılıyor. Üstten alınan hava pervanelerle aşağı basılıyor ve 120 kilogramlık bir ağırlığı 900 metreye kadar kaldırabilecek bir hava akımı üretiliyor.

Karbon fiber malzemeden yapılmış olan Jetpack iki joystick ve bir dokunmatik ekranla kontrol ediliyor. Eğer istenirse yerde uzaktan kumanda ile yönlendirilmesi de mümkün. Üzerinde bulunan bilgisayar yarı otomatik sürüşe izin veriyor ve dengeleme işlemlerini gerçekleştiriyor. Martin Jetpack havalandıktan sonra havada 30 dakika kalabiliyor ve saatte 74 kilometre hıza çıkabiliyor.

Ticari olarak satılmaya başlandığında piyasa fiyatının 150,000 dolar olması beklenen jetpack, sadece eğlence amacı ile değil acil durum müdahale ekipleri tarafından da kullanılacak. Örneğin Abu Dhabi itfaiyesi şimdiden bir dizi sipariş vermiş durumda.

Kaynak: How It Works

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

G-B0ZQSMMP2T