Küflenmiş Ekmek

0

Küflenmiş ekmek yemek tehlikeli mi ? Küflü ekmek yemeden önce bir kez daha düşünmeliyiz.

Üzerindeki küfü kestiğimizde kalan ekmeğin zararsız olduğunu düşünebiliriz. Ancak attığımız küf sporları buz dağının sadece görünün yüzü. Mantarlar aleminin üyesi olan küf mantarları, çıplak gözle görmenin zor olduğu hif adında kök benzeri yapılarıyla hızlıca büyüyerek ekmeği içeriden kuşatırlar. 

İçerisinde küf mantarları bulunan peynir türleri ile soya sosu gibi gıdaları sağlık tehdidi olmaksızın tüketmemiz küflü ekmek yemenin de zararsız olacağı yanılgısına yol açabilir. Yaklaşık 300.000 üyesi olduğu düşünülen küf mantarlarının birçoğu zararsız iken, bazı türleri ölümcül olabilecek derecede tehlikelidir ve ekmeğimizde gelişen mantarın hangi türde olduğunu çıplak gözle anlamak imkansızdır. 

Cladosporium
Cladosporium

Örneğin, Cladosporium türü mantarlar genelde zararsız olmalarına rağmen alerji tetikleyebilirler. Mikotoksin adlı zehirli metabolizma ürününü üreten 400 mantardan biri olan Penicillium crustosum ise kas krampları gibi sağlık sorunlarına yol açabilir. 

Penicillium crustosum
Penicillium crustosum

Siyah ekmek küfü olarak da bilinen Rhizopus stolonifer mantarları özellikle bağışıklığı zayıf bireylerde zigomikoz (ya da mukormikoz) adlı ölümcül olabilen enfeksiyona ve kalıcı sağlık sorunlarına neden olabiliyor.

Rhizopus stolonifer
Rhizopus stolonifer

Bahsi geçen riskli durumların oluşma ihtimali nadir olsa da küflü ekmek görüldüğünde zararsız olduğunu düşünmektense bunları hatırlamak daha doğru olacaktır.

Kaynak: Bilim ve Teknik

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

G-B0ZQSMMP2T