Köpek Balığı Nasıl Kovulur?

0

Köpek balıkları, dalgalar arasında süzülerek insanları avlayan soğukkanlı katiller olarak ün kazanmışlardır. Bilim bunun doğru olmadığını söylese de köpek balıklarının bu kötü şöhretini silmek çok zor. 2019’da dünya genelinde insanların provoke etmediği sadece 64 köpek balığı saldırısı yaşandı. Ayrıca köpek balıklarının provoke edilince (olta kancaları çıkarılırken veya yüzücü onları beslemeye ya da dokunmaya çalışınca) saldırdığı 41 vaka daha yaşandı.

Rakamlar düşük olmasına rağmen köpek balıkları, dalış ve balıkçılık gibi insan aktiviteleri için tehdit oluşturuyor. Bu nedenle Ocean Guardian adlı teknoloji şirketi, köpek balıklarının kendi biyolojilerini kullanarak onları uzak tutmanın bir yolunu buldu. Diğer birçok hayvan türü gibi köpek balıkları da su yoluyla yayılan elektrik sinyallerini tespit etme yeteneğine sahip. Böylece diğer balıkların hareketlerini tespit edip onları avlayabiliyorlar. Bu yerleşik elektrik alıcısının keşfi, “köpek balığı kovucu” denilen cihazları tasarlama fırsatını yarattı. Bu cihazlar bu biyolojik yeteneği bozarak yakındaki köpek balıklarını uzaklaştırabiliyor. Teknelerden sarkıtılabilen ya da sörfçünün gövdesine veya sörf tahtasına bağlanabilen taşınabilir cihazlar, köpek balıklarının iç alıcılarını bozan elektrik sinyalleri yayıyor. Peki ama ne kadar etkililer?

Teknolojinin ne kadar etkili olduğunu test etmek kolay değil ve bazı bilim insanları, insan deneklerle yapılan çalışmalar yetersiz olduğu için teknolojinin etkinliğini sorguluyor. Bununla birlikte, izole (okyanus yüzücülerinin dahil olmadığı) ortamlarda yapılan bazı çalışmalar, cihazların köpek balıklarını uzak tutmada şaşırtıcı derecede etkili olduğunu gösterdi.

Bir çalışmada, Ocean Guardian’ın köpek balığı kovucu cihazlarından biri kullanıldığında, cihazın aktif olmadığı anlara kıyasla köpek  balıklarının üçte birini uzak tuttuğu gözlendi. Cihazların ardındaki bilimin bir noktaya kadar başarılı olduğu görünüyor ama çoğu hayvan gibi köpek balıkları da tahmin edilemez yaratıklar ve oyunu her zaman kurallarına göre oynamıyorlar. Bacağınıza bağlanmış köpek balığı kovucuyla sörf yapmaya çıktıysanız ve büyük bir köpek balığının size doğru yüzdüğünü görürseniz cihaza güvenip hayatınızı tehlikeye atmayın.

Köpek Balığı Nasıl Kovulur?

Ocean Guardian BOAT01 nasıl çalışıyor?

Elektrotlar: İki elektrot iki metre arayla suya indirilir. Elektrotlar suya gömüldükten sonra teknenin etrafına bir elektrik alanı yayarlar.

Alan: BOAT01, yaklaşık 8 metre derinliğinde ve 6 mtre genişliğinde bir elektrik alanı yayar.

Elektriksel Algı: Köpek balığı elektrik alanına 50 cm yaklaşınca alanı algılayabilir.

Caydırıcı: Elektrotlardan yayılan elektrik sinyali kas spazmalarına neden olarak köpek balığının daha yakına gelmesini önler. Ocean Guardian bunun köğek balığına zarar vermediğini söylüyor.

Güç Modülü: Suyun üzerinde bulunan lityum pil, sualtındaki elektrotlara yaklaşık 12 saaat enerji sağlayabilir.

Kaynak: How It Works

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

G-B0ZQSMMP2T