Kıyamet Uçağı (E-4B)

0

ABD kuvvetlerinin E-4B olarak bilinen ” Kıyamet Uçağı ” bir nükleer patlamaya bile dayanacak şekilde inşa edildi. Bu penceresiz Boeing 747, soğuk savaş sırasında tasarlanmıştı. CNBC’den Amanda Macias bu uçağın içine girdi.

Uçakta modern dijital cihazlar yerine, eski analog kumanda cihazları kullanılıyor. Analog cihazlar nükleer patlama sonrası yayılan elektromanyetik dalgadan etkilenmiyor veya çok az etkileniyor. Uçağın üzerindeki kalkan içeridekileri atom bombası patlaması sonrası yayılan radyasyon ve ısıya karşı koruyacak şekilde tasarlanmış.

Dev yakıt tankları bulunan ve havada yakıt ikmali yapabilen Kıyamet Uçağı birkaç gün boyunca hiç yere inmeden havada kalabiliyor. 67 uydu antenine ve telsize sahip olan uçağın mürettebatı Dünya‘nın herhangi bir yerindeki herhangi bir kişi ile iletişim kurabiliyor hatta Deniz Kuvvetleri’nin balistik denizaltılarına da mesaj gönderebiliyor.

CNBC haberinde uçağın yeteneklerinin büyük kısmının devlet sırrı olarak saklandığının da altı çiziliyor. ABD hava kuvvetlerinde dört adet E-4B uçağı var. 18 yatak, altı tuvalet, bir mutfak ve toplantı odasına sahip olan uçak 112 kişi kapasiteli. Bu uçaklardan biri ABD Savunma Bakanlığı tarafından kullanılıyor.

Kaynak: How It Works

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

G-B0ZQSMMP2T