Kaplanlar Nasıl Avlanır?

0

Kaplanlar Nasıl Avlanır? Uzun otların arasına çömelmiş, kıpırdamadan duran bir kedi var. Gergin bir yay gibi bekliyor ve yanından geçecek bir geyiğin üzerine atlamaya hazır. Bu çizgili suikastçı, sadece birkaç saniye içinde çimenlikteki sığınağından sıçrıyor, geyiğin boynunun arkasına ölümcül bir darbe indiriyor ve onun etiyle karnını doyuruyor.

Kaplanlar, avlarını takip ederek avlanan yırtıcılardır. Vahşi doğada bu tekniği iyi kullandıkları şüphesiz. Genelde kaplanlar haftada bir kere avlanır ve bir oturuşta 40 kilograma kadar yiyebilirler. Beslenme düzenleri neredeyse tamamen etten oluştuğu için avlanma becerileri gelişmiş, üstün birer avcı olarak besin zincirinin en tepesine
yerleşmişlerdir.

Kaplan, potansiyel avını takip ederek ona altı ila dokuz metreye kadar yaklaşır. Saldırı menziline girdiği zaman avının boynuna saldırarak omuriliğini parçalar. Daha büyük hayvanları yerde sürükleyebilmek için önce boğazlarını ısırarak onları öldürmesi de gerekebilir. Yetenekli yüzücüler olarak kaplanlar, direnen avlarını suya sürükleyerek onları boğmayı da deneyebilir. Mücadele bitince kaplanlar, leşçilerin dikkatini çekmeden avlarını keyifle yiyebilmek için onları gizli bir yere sürükler.

Genellikle geceleri avlanan kaplanların gözleri mükemmeldir: Karanlıkta insandan altı kat daha iyi görürler. Sürü halinde avlanan aslan kuzenlerinin aksine, yetişkin kaplanlar yalnız avlanmayı tercih eder. Bu başarı olasılığını azaltsa da avın tamamı, yani bol miktarda et avcıya kalmış olur.

Avcılık Okulu

Kaplanlar, kaçan avlarını kovalama konusunda usta olarak doğmuyor: Bu dersi annelerinden alıyorlar. Kaplan yavruları hayatlarının ilk döneminde anne sütüyle besleniyor, daha sonra annelerinin avladığı eti yemeye başlıyorlar. Yavrular sekiz ila on aylık olduklarında anneleriyle birlikte avlanmaya başlıyor, bir iki yıl boyunca onu örnek alarak avlanmayı öğreniyorlar.

Anne, yavrularıyla hem oynuyor hem de sıçrayarak saldırma ve takip etme gibi faydalı yasam becerilerini onlara öğretiyor. Avlanma tekniklerini izleyerek öğrensinler diye onları av gezilerine çıkarıyor. Eğitimleri tamamlandıktan sonra mezun olan avcılar annelerinin yanından ayrılıyor ve avlanmak için kendi bölgelerini arıyorlar.

Kaynak: How It Works

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

G-B0ZQSMMP2T