Kanyonlar

4

Dünyamız öylesine sular altında kaldı ki Kanyonlar bu şekilde milyonlarca yıl içinde oluştular. Büyük ve hızlı akıntıların oluşturduğu bu eserler çok farklı ekosistemlere ev sahipliği ederler. Çoğu nadir olan kuşlar ve çeşitli hayvanlara eşlik ederler. Maceranın ve adrenalinin tavana fırladığı bu noktalarda doğa severler, yıkılma tehlikesi olan kayalar, tehlikeli yılanlar, böcekler ve dik uçurumlara rağmen turistik ziyaretlerde bulunuyorlar.

Dünya’nın En Büyük Kanyonları

Colca Kanyonu, Peru

Colca Kanyonu, Peru
Colca Kanyonu, Peru

Derinliği 3400 metre olan kanyonun uzunluğu yaklaşık 100 km’dir. Deniz seviyesinden 3260 metre yükseklikte, And Dağı’nda bulunur. Condor yırtıcı kuşları bu bölgelerde bulunur. Kanat genişlikleri yaklaşık 3,3 metreye ulaşabilmektedir.  La Cruz del Condor gibi gözetleme yerleri bu yırtıcı kuşları görmek için ideal yerlerdir.

Yarlung Zangbo Daxiagu, Çin

Yarlung Zangbo Daxiagu, Çin
Yarlung Zangbo Daxiagu, Çin

Tibet’te bulunan kanyon  6000 metre derinliğe kadar ulaşmaktadır. En derin ve uzun kanyonların başında geldiği düşünülen Yarlung Zangbo Daxiagu yaklaşık 500 km uzunluğundadır.

Köprülü Kanyon, Antalya

Koprulu-Kanyon-Antalya
Koprulu-Kanyon-Antalya

Köprülü Kanyon, içerisinden dünyaca ünlü Köprüçay Irmağı’nın geçtiği, milli park olarak ilan edilen bir doğa harikası. Bölge, her yıl dünyanın dört bir yanından ziyaretçi ağırlıyor çünkü Köprüçay Irmağı, değişken dokusu nedeniyle rafting yapmak için son derece ideal ve bilindik bir bölge. Bölgeyi asıl özel kılan şey, manzaradan çok, bu ırmak.

Yazılı Kanyon, Isparta

Yazılı Kanyon, Isparta
Yazılı Kanyon, Isparta

Yazılı denmesinin nedeni, kanyonda büyük bir kaya üzerinde, filozof Epiktetos’un yolculara verdiği öğütlerin yazılı olduğu kaya kitabenin bulunması. Ne yazık ki yazıtın bir kısmı bilinçsiz eller tarafından yıllar önce tahrip edilmiş.

Ihlara, Aksaray

Ihlara, Aksaray
Ihlara, Aksaray

Aksaray’ın Güzelyurt ilçesine bağlı Ihlara, Hasan Dağı’ndan çıkan lavlarla ve Melendiz Çayı ile şekillenmiş. Dünyada, içinde insan yaşayan en büyük kanyon olduğu söylenen Ihlara, gerçekten de bir zamanlar en güzel atların yetiştiği büyük bir çiftlikmiş. 14 km uzunluğundaki vadinin yüksekliği, yer yer 100-150 metreyi buluyor ve vadi boyunca kayalara oyulmuş sayısız barınaklar, mezarlar ve kiliseler bulunuyor. Bazı barınaklar ve kiliseler ise, yeraltı şehirlerinde olduğu gibi birbirine tünellerle bağlantılı.

Kali Gandaki Gorge, Nepal

Kali Gandaki Gorge, Nepal
Kali Gandaki Gorge, Nepal

6000 metreden daha derin olan kanyonda Annapurna ve Dhaulagiri dağları 8000 metre deniz seviyesinden yüksektedir.

Dünyanın en ünlü kanyonu olan Büyük Kanyon milli parkı ile meşhur olmuştur. 446 km uzunluğundaki kanyonun derinliği 1800 metrelerdedir.

Fish River Canyon, Namibya
Fish River Canyon, Namibya

 

uzunluğu 161 km olan kanyonun derinliği 550 metredir. Diğer devlerle karşılaştırıldığında biraz küçük kalmış olsa da görüntüsü ve güzelliği çok cazibelidir.

Cotahuasi Kanyonu, Peru

Cotahuasi Kanyonu, Peru
Cotahuasi Kanyonu, Peru

3535 metre derinliğindeki kanyon, şelaleleri ile meşhurdur.

Antilop Kanyonu, Amerika Birleşik Devletleri

Büyük kanyona çok yakın olan Antilop kanyonu yaklaşık 240 km uzaklıktadır. Şartlı olarak kanyon ikiye ayrılır; üst ve alt kısımlar. Her ikisi de dünyanın dört bir yanından gelen fotoğrafçılar için cazip inanılmaz güzel kayalık oluşumlara sahiptir.

Kaynak: Wikipedia, Listelist, Canyon

4 Yorumlar
  1. Yakup diyor

    Bu kanyon olayı filmlere bile konu oldu. güzel bir çalışma yapmışın eline sağlık.

  2. Mahmut diyor

    Ülkemizde de ne güzel kanyonlar varmış yazınız sayesinde haberim oldu.Gezip görmek isterim.Ülkemiz tam bir cennet doğa açısından.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

G-B0ZQSMMP2T