İtfaiyeciler

0

Yanan binalardan kaçmak yerine onlara doğru koşuyorsanız tehlikeli bir iş yapıyorsunuz demektir. Hayatlarını alevleri söndürmeye ve mahsur kalan kurbanları kurtarmaya adayan itfaiyeciler; duman soluma, yanma, üzerlerine eşya devrilmesi, göçük altında kalma gibi bilindik tehlikelerle karşı karşıya.

Bilim ve teknoloji zaman içinde itfaiyecilerin güvenliğini arttırmanın birçok yolunu sundu. Farklı yangın türlerinin solunum cihazlarını nasıl etkilediğiyle ilgili araştırmalar, gece görüş gözlükleri, alev geciktirici malzemelerden yapılan kıyafetler bunlardan birkaçı. Hatta geçtiğimiz yıllarda, tehlikeli ortamlarda itfaiyecinin konumunu uzaktan izlemeyi sağlayan kablosuz ayakkabı antenleri icat edildi.

Yüksek binalarda yangın çıkması halinde insanların hızlıca merdivene ulaşıp aşağı inemeyecek olması tasarım öğrencisi Ken Chen’i endişelendiriyordu. Böyle durumlarda itfaiyecilerin 40 kilogramlık teçhizatla birlikte merdivenleri inip çıkması, bazen de yaralıları taşıması gerekebilir.

Chen, itfaiyecilerin yürüme, koşma ve taşıma performanslarını arttırmak için bir dış iskelet tasarladı. Sıradan itfaiyeci kıyafetinin üzerine giyilen dış iskelet, itfaiyecinin uzuvlarına insanüstü bir güç sağlıyor. Böylece itfaiyeciler hemen yorgun düşmeden, daha hızlı ve daha uzun süre çalışabiliyor.

Kaynak: How It Works

İlginizi Çekebilir

Ateş Bilimi

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

G-B0ZQSMMP2T