Hiper Otomobiller

0

Hiper otomobiller, binek arabalarında son noktayı teşkil ediyor. Mücevherler arasında pırlanta neyse, süper otomobiller arasında da hiper otomobillerin böyle bir yeri var. Kesinlikle en iyinin de iyisi. Tıpkı pırlanta gibi hiper otomobiller de çok ender ve en popüler olanları bile sadece yüzlerce üretiliyor. Bir çoğuysa sadece birkaç adet üretiliyor. Yaratıcıları için, bu otomobiller beklentileri aşma, engelleri yıkma ve trafiğe çıkması yasal spor otomobillerde yaratıcılığı kullanma fırsatı sunuyor. Son yıllarda Bugatti, Hennessey ve Koenigsegg gibi firmalar da mekanik dağının zirvesindeki Ferrari, Aston Martin, Lamborghini ve diğerlerine katıldı.

Herkesin kafasındaki ana soru aynı: En hızlısı hangisi? Ancak bu soruyu yanıtlamak o kadar da kolay değil. Bugatti Veyron 16.4 Super Sport, 2010’da saatte 431,072 km/s hızla “Seri üretimdeki en hızlı otomobil” unvanını alarak Guiness Rekorlar Kitabı’na girdiyse de 2013’te bu unvanı rakiplerinin itirazı üzerine az daha kaptırıyordu. Rakip firmalar rekor kıran aracın, piyasada satışta olan otomobillere kıyasla bir bileşeninin eksik olduğunu söylediler ancak yapılan incelemenin ardından Bugatti tekrar unvanına kavuştu.

Bugatti’nin önde gelen rakiplerinden Hennessey Performance bu prestijli rekoru bir yıl sonra, Venom GT modelinin elde ettiği 453,3 km/s hızla kırdı. Venom GT’nin teknik olarak “seri üretim” olup olmadığı tartışmalı çünkü satılan araç sayısı çok az. Ancak trafiğe çıkabilen bir hiper oto olarak hızını inkar etmek olanaksız. Yine de bu hız rekoru 2017’de, sektörün yenilerinden Koenigsegg tarafından kırıldı. İsveç firması Agera RS modelini Nevada’da 18 kilometrelik bir otoyolda test etti ve 447,2 km/s hıza çıktığı resmen doğrulandı. Son olarak  Bugatti Chiron 2019 yılında 489 km/s hıza ulaşarak bu rekoru kırmıştır.

Peki, tartışma sona erdi mi? Hayır. Bugatti’nin son modeli Chiron Sport, daha hızlı zamanlar elde etmek için dikkati viraj dönüşlerine veriyor. Porsche GT2 RS’nin de adını anmasak olmaz çünkü Almanya’daki meşhur Nürburgring Nordschleife pistinin en iyi tur derecesi hala bu araçta. Her hayranın ayrı bir hiper oto tercihi var ama bu araçların tümü de bizi hem şaşırtan hem de ilham kaynağı olan mühendislik mucizeleri ve bir sonraki adımın ne olacağını görmeyi iple çekiyoruz.

Hiper Otomobiller

Corbellati Missile

Corbellati Missile hiper otolar dünyasında adeta tuhaf bir yere sahip. Cenevre Otomobil Fuarı’nda henüz rafine edilmemiş prototip hâliyle ortaya çıkan aracın yapısı, yuvarlak hatları ve şişkinlikleriyle bundan uzun yıllar öncesinin spor otolarını anımsatıyor. Ancak aracın içindekiler kesinlikle sektörün geleceğini belirleyecek türden.

Corbellati ekibi, 9 litrelik bir Mercury Racing V8 motoru kullanan prototipin 1.800 beygir güç ve 2.350 Newton metre tork üretebildiğini söylüyor. Hıza döküldüğünde bu, aracın saatte 500 km’yi geçebileceği anlamına geliyor. Şu anda hedeflenen, prototipi bu yıl test etmek. Şayet söz konusu hızlara ulaşılır ve Missile adını hak ederse (“Missile” İngilizcede “füze” anlamına geliyor) önümüzdeki yıllarda bu aracı bolca göreceğimiz kesin.

Hennessey Venom F5

Bugatti’nin süper otolarının rakiplerinden Hennessey’in Venom serisi, müthiş hızıyla ün saldı. F5 bu ünü daha ileri götürerek şirketin iddiasına göre saatte 484 km hıza erişiyor ve on saniyeden kısa sürede O’dan 300 km/s hıza çıkabiliyor.

Bugatti Chiron

Chiron bir dönemin simgesi olan ve lansmanıyla afallatan bir araç. Güzel, güçlü ve otomobil tutkunları kullanışlı olan Chiron, süper oto hızıyla lüks oto konforunu birleştiriyor. 1.500 beygir gücü ve maksimum 490 km/s hızla, en hızlı seri üretim oto kategorisinde de başa güreşiyor.

Koenigsegg Agera RS

Hem pistlerin kralı hem de işlevsel bir yol arabası olmakla övünen bir diğer süper oto da Agera RS. Aracın kullanışlı bir bagajı, sökülebilir bir tavanı var ve ikiz turbo V8 motoru, pompadan aldığınız normal benzine göre optimize edilmiş. Araç sıradan benzinle 1.160 beygir güç üretiyor.

Kaynak: How It Works

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

G-B0ZQSMMP2T