Hayalet Ata

0

Hiç kimse onun kim olduğunu bilmiyor. 50.000 yıl önce yaşamış olan bu genç kız öylesine benzersiz ki insanın soy ağacında tam olarak nereye ekleneceği bile belirsiz. Kim bu Hayalet Ata?

Afrika’dan çıkış sonrası, modern insanın ataları Avrasya’ya doğru göç ederken farklı türler birbirleriyle karşılaştı. Örneğin, genlerimizde Neandertaller ve Denisovalılar’a dair izler bulunduğunu biliyoruz.

Hayalet Ata Araştırması Hız Kesmeden Devam Ediyor.

Yapay zeka kullanarak, bilinmeyen atalarımızın genlerimizdeki izlerini araştıran bilim insanları, Sapiens’in ilişkiye girdiği üçüncü bir tür keşfetti. Bu Hayalet Ata’nın insan genomundaki izlerini yakalayan araştırmacılar, sırlarını henüz korumakta olan genç kızın, geçtiğimiz yıl keşfedilen gizemli bir fosille bağlantılı olabileceğin düşünüyor.

Atalarımız kaç koldan birleşerek şu anki modern insanı oluşturdular? Büyük göçler bu soruların cevabı olacaktır ama daha o kadar çok keşfedilmesi gereken şey var ki, geçmişimizi çözmek için çok yol almak gerekiyor. Geçmişimizi çözmeden geleceğimize bakmakta çok mantıklı bir yaklaşım olmayacaktır.

Kaynak: Popular Science

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

G-B0ZQSMMP2T