Harry Houdini 1874-1926

0

Harry Houdini 1874-1926 kimdir? Ayak bilekleri kelepçelenmiş halde baş aşağı asılı duran Harry Houdini su tankına indiriliyor. Seyirciler heyecanlı. Ayakları tankın tepesine sabitlendikten sonra perde çekiliyor ve seyirciler nefeslerini tutuyor. Acaba Houdini oradan canlı çıkabilecek mi? Dakikalar sonra, sırılsıklam ve zincirleri çözülmüş bir Houdini perdenin arkasından sağ salim çıkıyor. Rahat bir nefes alan herkes coşkuyla alkışlamaya başlıyor. Bu, Harry Houdini’nin muhteşem kaçışlarından sadece birisi. Kaçış ustası, seyirciyi nasıl heyecanlandıracağını çok iyi biliyor.

Genç yaşta bir çilingirin yanında çalışan Houdini, kilitleri açmayı ondan öğrenmişti. İşe biraz el çabukluğu, hileli ekipman ve jimnastik yeteneklerini de katarak, en zorlu ortamlardan bile fazla sıkıntı yaşamadan kurtulabiliyordu. Altı kardeşi olan Houdini, 1874 yılında Avusturya-Macaristan’a bağlı Budapeşte’de doğdu. Küçüklüğünde sihre ilgi duymaya başladı. Gençliğinde sirklerde sihir gösterileri düzenliyordu ama 25 yaşında şovmen Martin Beck ile tanıştıktan sonra kariyerinde yükselmeye başladı. Amerika ve Avrupa’da turnelere çıkmaya başladı.

Gösterisinin alametifarikası ise çeşitli kısıtlayıcı aletlerden kaçarak kurtulmasıydı. Gösterilerini tanıtmak için şehir meydanlarında kendisini vinçle baş aşağı sarkıtır, aşağıda binlerce kişi toplanınca giydiği deli gömleğinden kaçıp kurtulurdu. Cesaret isteyen kaçış numaralarıyla büyük şöhrete kavuştu, ama hayatının ilerleyen dönemlerinde illüzyonlar yaratmak yerine onları yıkmaya kendini adadı.

Çok sevdiği annesi Cecilia 1913’te ölünce Houdini harap oldu. Medyumlar aracılığıyla öteki dünyadaki annesiyle temas kurabileceğine inanıyordu. Ama kendisi de illüzyon sanatına aşina olduğu için, gittiği her medyum ve büyücünün müşterilerini sömüren sahtekârlardan ibaret olduğunu fark etti. Spiritüalizmi araştıran Scientific American komitesine üye oldu ve doğaüstü yeteneklerini kanıtlayabilecek herkese nakit para ödülü vadetti. Pek çok ruh çağırma seansına katılarak hilelerini açığa çıkardı.

Hileleri bulmada o kadar başarılıydı ki Houdini’nin koyduğu ödülü hiç kimse kazanamadı. Ama o yine de ruhlarla konuşmanın mümkün olduğuna inanıyordu. Dürüst bir medyumla karşılaşmak umuduyla hayatı boyunca medyumlara gitmeye devam etti. Hatta Houdini öldükten sonra karısı Wilhelmina Beatrice Rahner’la (Bess Houdini adıyla da biliniyor.) iletişim kurmayı deneyeceğini ona söylemişti. Ne yazık ki Houdini’nin ölümü beklediğinden daha erken gerçekleşti: Yalnızca 52 yaşındayken peritonitten öldü.

Sonraki on yıl boyunca karısı, Houdini’nin ölüm yıldönümünde ondan gizli bir mesaj gelmesini bekledi. Ama sonunda “Bir adamı beklemek için on yıl yeterince uzun bir süre.” diyerek vazgeçti.

Kaynak: How It Works

İlginizi Çekebilir: Sihir Bilimi

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

G-B0ZQSMMP2T