Esnediğimizde Neden Gözümüz Yaşarır ?

0

Esnediğimizde neden gözümüz yaşarır ? Gözyaşı, göz çukurunun dış üst boşluğunda kaş kemiğinin hemen altında bulunan gözyaşı bezleri tarafından üretilir.

Bu sıvı, gözlerimizi kırptıkça bir film tabakası şeklinde gözümüzün üzerine dağıtılarak dış etmenlerden korunmasına yardımcı olur. Kullanılan gözyaşı, gözümüzün iç köşesinde bulunan iki küçük kanal ile burun boşluğuna doğru tahliye edilir.

Bilimsel araştırmalar neticesinde, esneme sırasında ağzımızın genişçe açılmasıyla gözlerimiz kapanma noktasına gelir ve göz çevresindeki yüz kasları kasılarak gözyaşı bezleri üstünde basınç oluşturur. Basıncın etkisiyle, daha sonra kullanılmak üzere bekletilen gözyaşı göze doğru akmaya başlar.  Aynı zamanda esneme sırasında oluşan kasılma, gözyaşını tahliye eden kanalları da geçici olarak kapattığından fazladan gelen gözyaşının gözde birikmesine neden olur.

Gözyaşı kanallarımız normalden daha geniş ise ya da göz kuruluğu yaşıyorsak esneme sırasında gözlerimiz yaşarmayabilir.

Kaynak: Bilim ve Teknik

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

G-B0ZQSMMP2T