Eski ve Yeni Birim Sistemi

0

Eski ve yeni uluslararası birim sistemi madde madde açıklanıyor.

Uluslararası birim sistemi için (SI) değişiklikler yapılmasına karar verildi. 20 Mayıs’tan itibaren geçerli olacak yeni birimlerde fiziksel nesnelere yapılan hiçbir referans kalmadı.  SI’nın temelini oluşturan yedi temel birim, yedi sabit üzerinden tanımlanacak.

Uluslararası birim sisteminin temelleri 1790’larda, Fransız İhtilali’nin ilk yıllarında atılmıştı. Fransa meclisinin aldığı kararla metre, Ekvator’la Kuzey Kutbu arasındaki mesafenin on milyonda biri; kilogram, bir metreküp saf suyun kütlesinin binde biri olarak tanımlanmıştı.

Yıllar içinde SI’ya yeni birimler eklendi. Bugün SI’da 7 temel birim var; metre, saniye, kilogram, kandela, kelvin, mol ve amper. Joule, newton, pascal ve SI’daki diğer birimler ise bu 7 temel birim üzerinden tanımlanıyor.

Saniye 

Eski Tanım : Saniye, Sezyum-133 atomunun temel durumunun iki aşırı ince seviyeleri arasındaki geçişe karşılık gelen radyasyonunun 9.192.631.770 periyodunun süresidir.

Yeni Tanım : Sembolü s olan saniye, SI zaman birimidir. Sezyum-133 atomunun temel düzey aşırı ince geçişinin frekansının sabit sayısal değeri, hertz (s-1 )  birimi ile ifade edildiğinde, 9.192.631.770 alınarak tanımlanır.

Saniyenin eski tanımı ile yeni tanımı arasında çok az fark vardır. Sadece tanım daha düzenli bir biçimde ifade edilmiştir.

Metre 

Eski Tanım : Metre 1 saniyenin 299.792.458’de biri zaman aralığında ışığın boşlukta katettiği yoldur.

Yeni Tanım : Sembolü m olan metre, SI uzunluk birimidir. Işığın boşluktaki hızının sabit sayısal değeri. (ms-1 ) birimi ile ifade edildiğinde, 299.792.458 alınarak tanımlanır. Bu ifadede saniye sezyum frekansı üzerinden tanımlanır.

Metrenin yeni tanımı eski tanımının düzenlenmiş halidir.

Kilogram 

Eski Tanım : Kilogram kütle birimidir. Uluslararası kilogram prototipinin kütlesine eşittir.

Yeni Tanım : Sembolü kg olan kilogram SI kütle birimidir. Planck sabiti H2nin sabit sayısal değeri Js ( kgm² s-1 ) birimi ile ifade edildiğinde, (6,62607015x10-34 ) alınarak tanımlanır. Bu ifade metre ve saniye, ışık hızı ve sezyum frekansı üzerinden tanımlanır.

Eski tanımla ilgili en önemli sorun, kütlenin fiziksel bir nesne üzerinden tanımlanmasıydı. Periyodik kalibrasyonlar sırasında uluslararası kilogram prototiplerinin kütleleri arasında belirgin farklar tespit ediliyor, ancak hangi prototiplerin kütle kazandığı ya da kaybettiği belirlenemiyordu.

Devam edecek…

Kaynak: Bilim ve Teknik

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

G-B0ZQSMMP2T