En Ölümcül 10 Element

0

Doğa ölümcül elementlerle dolu. Güvende kalmak için onları daha iyi anlamamız şart. En Ölümcül 10 Element…

Hidrojen (Yanıcı)

Soluduğumuz havanın beşte biri oksijen olmasaydı hidrojen nispeten güvenli olabilirdi, ama hidrojenle oksijen hızla tepkimeye girerek yanar ve su meydana getirir.

Sezyum (Patlayıcı/Yanıcı)

Olur da bir gün sezyumla karşılaşırsanız çok dikkatli olun! Havayla temas ederse alev alır, suya atılırsa şiddetli bir şekilde patlar.

Krom (Kanserojen)

Havayla tepkimeye girmiş krom metali kararlı ve parlak olduğu için otomobil parçalarında kullanılır, ancak metal bir krom atomundan altı elektronu çıkarırsanız kanser yapıcı maddeler elde edersiniz.

Plütonyum (Radyoaktif)

Plütonyum’un atom yapısı onu son derece radyoaktif yapar ve nükleer silahları mümkün kılar. Radyoaktif olduğu için atomları parçalanır ve insan hücrelerine oldukça fazla zarar verebilecek parçalar yayar.

Flor (Aşındırıcı)

Flor, atom yapısı nedeniyle diğer atomlardan elektron çalmaya çok müsaittir ve bu nedenle son derece reaktiftir. Neredeyse her şeyi korozyona uğratabilir, bozabilir ve değiştirebilir. Çok zehirli ve aşındırıcıdır.

Antimon (Zehirli)

Antimon periyodik tabloda arseniğin altındadır ve iki elementin zehirleyici etkileri birbirine benzer, çünkü ikisi de fosfor gibi davranır. Antimon karaciğerinize zarar verir ve sizi kusturur.

Arsenik (Zehirli)

İyi bilinen zehirlerden arsenik de hücrelerimizi afallatır çünkü özellikleri, periyodik tabloda hemen üstünde yer alan ve yaşamsal öneme sahip fosfor elementine benzer.

Kurşun (Zehirli)

Kurşun eskiden boya ve petrol ürünlerinde çok yaygındı ama beyne ve böbreklere zarar verdiği anlaşıldı. Günümüzde çok daha dikkatli kullanılıyor.

Talyum (Zehirli)

Talyum fiziksel olarak potasyuma benzer ki potasyum bizi hayatta tutan elementlerden biridir. Ancak talyum tam olarak potasyum gibi davranmaz ve bu yüzden afallayan hücrelerimiz çalışmayı durdurur.

Kadmiyum (Zehirli)

Ağır bir metal olan kadmiyum, kalsiyumun vücudumuzdaki kemikleri oluşturma şekline müdahale edebilir. Yaşamamız için gerekli olan çinkoyu da hiçbir fayda sağlamadan taklit edebilir.

Kaynak: How It Works

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmekMesajları Oku

G-B0ZQSMMP2T