Elektrikli Uçaklar

0

Şu anda dünya genelinde kullanımda olan yaklaşık 20.000 uçak var. Bu uçaklarda yaklaşık 3 milyar insan seyahat ediyor ve bu seyahatler de tüm emisyonlarının %4’ünü oluşturuyor. 2040 yılına kadar uçak sayısının iki katına çıkacağı düşünülüyor.

Böyle bir gelişmenin Dünya iklimi üzerindeki etkileri elbette olumsuz olacak. Elektrikli sera gazı uçaklar, hava yolculuğu için daha sürdürülebilir bir çözüm sunuyor. Elektrik motorları, emisyonsuz bir havayolu endüstrisi oluşturmak amacıyla tasarlandı. Çağdaş dünyada hava yolculuğuna talep gittikçe artıyor. Artan talebin gezegenimize vereceği olası hasarı telafi etmek için de hızlı davranmamız gerekiyor.

Elektrikli uçaklara enerji sağlamak için elektriği kullanmanın farklı yolları var: Piller, yerden uzanan güç kabloları, güneş panelleri ve kablosuz güç aktarımı (power beaming) bunlar arasında sayılabilir. Bu son yöntemde uçağa uzaktaki bir elektrik santralinden mikrodalga veya lazer aracılığıyla kablosuz olarak güç aktarılıyor.

Elektrik enerjisiyle hava yolculuğu geleceğe dönük bir hayal olarak görülüyordu ama bu konuda heyecan verici gelişmeler yaşanıyor. 2016 yılında Solar Impulse 2, elektrik hayalini gerçeğe daha da yaklaştırdı. Bu uçak, Dünya çevresinde tam bir tur atabilen ilk elektrikli uçak oldu. 16 ay süren yolculuk boyunca hiç yakıt harcanmadı, yani yolculuk sıfır emisyonla tamamlandı.

Verimli Elektrikli Uçaklar Yapmak

Elektrikli uçuşlar hala test aşamasında. Ticari elektrikli uçuşlar 2022 yılında başlayacak. Elektrikli uçaklarda görsel değişiklikler de olacak. Standart uçaklarda kanat altlarında bulunan büyük motorlar artık gerekli olmayacak. Bunun yerine, çoğu tasarımda kanat boyunca dağıtılmış bir elektrikli itki sistemi var. Verimliliği artırmak ve sürtünmeyi azaltmak için kanatlar daha uzun ve daha ince olabilir.

Ağırlığın tek bir kilogram bile artması, uçağın yapısını oluşturan her parçanın daha büyük yapılmasını gerektiriyor. Bir elektrikli uçağın aküsünde birim ağırlık başına jet yakıtından 40 kat daha az enerji depolanıyor, ama uçağı hareket ettirmek için bu enerjinin daha yüksek bir yüzdesi kullanılıyor. Yani elektrikli uçakta kilogram başına daha az enerji üretilmesine rağmen bu enerjiyle daha fazla mesafe kat ediliyor.

Elektrikli Uçaklar Hakkında İlginç Bilgiler

Kısa Mesafeli Uçuşlar

Küçük elektrikli uçaklara büyük talep var: 800 kilometreden kısa uçuşlar için her yıl 2 milyar bilet satılıyor.

Yüzyıllar Süren Bir Süreç

Elektrikle çalışan uçakların kullanımı artıyor olsa da elektrikli uçak yeni bir buluş değil. Bu tür uçuşlar ilk kez 1800’lerde test edildi.

Kısıtlı Mesafe

Türkiye’den Avustralya’ya elektrikle uçmak için epey beklemeniz gerekecek. E-uçakların gelişimindeki en büyük engellerden birisi uzun mesafe uçamamaları. Bunun nedeni de uçakların boyutu.

Uçmanın Verdiği Zarar

Londra’dan New York’a elektrikli olmayan bir uçuşta kişi başına düşen emisyon, kabaca Avrupa’daki bir kişinin bir yıl boyunca evini ısıtmasına denk.

Daha Rahat Yolculuk

Elektrikli uçaklara geçmenin yolcular için de avantajları var. Elektrik motorları sayesinde biletler daha ucuz, yolculuklar daha sessiz ve tırmanışlar daha hızlı olacak.

Kaynak: How It Works

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

G-B0ZQSMMP2T