Dünyanın En Zehirli Bitkileri

0

Dünyanın en zehirli bitkilerini ve yaşadıkları yerleri keşfedin…

Zakkum (Nerium Oleander)

Vatanı: Avrasya ve Kuzey Afrika

Genellikle en tehlikeli bitki olarak kabul gören zakkum, kökünden taçyaprağına kadar zehirli. Oleandrin adlı toksini kusmaya, kalp atışlarında düzensizliğe ve hatta ölüme neden olabiliyor. Tek bir yaprağını yutmak bile ölümcül.

Su Baldıranı (Cicuta Maculata)

Vatanı: Kuzey Amerika

Çiçeğinin güzelliğine sakın aldanmayın: Dünyanın en zehirli bitkilerinden birisi bu. Bitkinin her kısmından akan sikotoksin, konvülsiyonlara, kas titremelerine ve ölüme neden olabiliyor. Özellikle kökleri toksin bakımından çok zengin.

Tespih Sarmaşığı (Abrus Precatorius)

Vatanı: Asya ve Avustralya

Bu bitkideki abrin adlı toksinin üç mikrogramı insanı öldürmeye yetiyor, yani risinden daha ölümcül. İşin garibi, toksin sadece kılıfta saklanıyor. Kılıf açılınca abrin serbest kalıyor ve tohumlarını bütün olarak yutmak nispeten güvenli.

Güzelavrat Otu (Atropa Belladonna)

Vatanı: Avrasya ve Kuzey Afrika

Ölümcül güzelavrat otu, vücudunuzdaki sinirleri felç etme yeteneğine sahip. Kalbe ve bağırsak kaslarına zarar veriyor. Yetişkin bir insanı öldürmek için meyvesinden 10 ila 20 tane yutulması yeterli.

Hint Yağı Bitkisi (Ricinus Communis)

Vatanı: Doğu Afrika

Hint yağı hem gıda ve ilaç üretiminde hem de güzellik ürünlerinde kullanılan güvenli bir ürün, ama tohumları risin içeriyor. İşlenmemiş bir tohumun yenmesi iç kanamaya, kusmaya ve dolaşım yetmezliğine yol açabiliyor.

İntihar Ağacı (Cerbera Odollam)

Vatanı: Asya ve Avustralya

İntihar ağacı, adını görünüşte zararsız ama ölümcül meyvesinden alıyor. Her tohumu, serberin adı verilen güçlü bir kardiyak glikoziti yoğun miktarda içeriyor. Ağacın tohumları kalp ritmini yavaşlatıyor ve bazen ölümcül olabiliyor.

Beyaz Yılankökü (Ageratina Altissima)

Vatanı: Kuzey Amerika

Bu bitkiyi inekler yediğinde “süt hastalığı” denilen bir hastalığa neden olabiliyor: Zehirlenen inekten gelen et ve süt ürünleri trematol adlı toksik bir alkol içeriyor. Bunları tüketenlerde kusma, kas tutulması ve ölüme neden olabiliyor.

Kurtboğan (Aconitum Napellus)

Vatanı: İngiltere

Dokunulması tehlikeli olan kurtboğan, alkaloit toksinleri sayesinde temastan sonra uyuşukluğa ve hatta kalp çarpıntısına neden olabiliyor. Genellikle yaban turpu köküyle karıştırılan bu bitki yutulduğunda kusma, yüksek tansiyon ve ishale yol açabiliyor.

Boru Çiçeği (Datura Stramonium)

Vatanı: Orta Amerika

Boru çiçeği aslında patlıcangiller familyasından gelen bir bitki. Yüksek miktarlarda tüketildiğinde zehri nöbetlere neden olabiliyor veya kişiyi komaya sokabiliyor. Alkaloit toksinlerinin halüsinasyona da yol açtığı biliniyor.

Manşinel Ağacı (Hippomane Mancinella)

Vatanı: Orta Amerika

Kurbanlarını basit bir dokunuşla zehirleyebilen bitki sayısı azdır. Bu ağacın adeta bir zehir kokteyli içeren özsuyu, ciltte ve gözlerde tahrişe neden oluyor. Elmaya benzer meyvelerini ısırırsanız ağzınız hızla şişiyor.

Kaynak: How It Works

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

G-B0ZQSMMP2T