Dalga Kayası (Hyden, Avustralya)

0

Mükemmel dalgalar arasında sörf yapmak istiyorsanız Avustralya dünyanın en iyi yerlerinden biri. Hyden köyü yakınlarında 110 metre uzunluğunda bir dalga var ama bu bildiğiniz dalgalardan değil: tamamı kaya. Yaklaşık 2,5 milyar yıl önce oluşan 15 metre yüksekliğindeki bu granit yamacın adı Dalga Kayası (Wave Rock).

Bu içbükey uçurum, aslında bir monadnoğun (bir ovadan yükselen izole bir tepe veya dağ) bir yüzü. Rüzgar ve yağmur erozyonuyla oluşan Dalga Kayası, içinde farklı mineral ve kristallerin gömülü olduğu iri taneli porfirik granit ve magmatik kayaçlardan meydana geliyor.

Rüzgar ve yağmur duvara çarptıkça tabandaki yumuşak kayaç oyulmuş ve dalgaya benzeyen şekil ortaya çıkmış. Yağış sadece kayaç oluşumunu şekillendirmekle kalmamış; onu kırmızı, kahverengi ve sarı şeritlerle de süslemiş.

Elle boyanmış gibi görünseler de aslında her dikey şerit, yamaçtan akan suyla tepkimeye girerek değişik renkler üreten farklı mineral çökellerinin bir göstergesi. Yamacın renklerinde su yosunlarının da etkisi var. Genelde kayaçlarda siyah lekeler oluşturan bu küçük organizmalar kurak mevsimlerde kahverengimsi bir renge bürünüyor.

Kaynak: How It Works

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

G-B0ZQSMMP2T