Büyük Set Resifi

0

Büyük Set Resifi, 1.500’den fazla balık türüne, 5.000 yumuşakça türüne, 14 deniz yılanı türüne, 330 tulumlu türüne, 500 yosun hayvancığı türüne, balina ve yunus gibi birçok deniz memelisine ve çok sayıda başka nadir hayvana ev sahipliği yapıyor.

Büyük Set Resifi

Mercan resifleri, mercanların yüzlerce yıl boyunca salgıladığı kalsiyum karbonattan oluşan yapılardan meydana gelir. Mercan resiflerinin çoğu, milyonlarca minik polipten oluşan ve ılık, sığ sularda en iyi şekilde yetişen sert mercanlardan meydana gelir. Bu yüzden çoğu ekvator denizlerinde bulunur.

Dünya‘daki okyanus yüzeylerinin %0,1’inden daha azını kaplamalarına rağmen, dünyada ki tüm deniz canlısı türlerinin %25’ini oluştururlar.

Büyük Set ResifiResiflere İnsan Darbesi

Avustralya Aborjinleri, MÖ 38.000 civarında Büyük Set Resifi bölgesinde yaşamaya başladılar. Bölgeyi çevreleyen sularda balık tuttular ve mercanları dekorasyon amacıyla kullandılar, ama çevreye duyarlı davrandılar.

Günümüzde insanların resif üzerinde etkisi çok daha yıkıcı. Sorunların başında su kirliliği ve turizm geliyor.

Büyük Set gibi resifler son derece hassas ekosistemlere ve çevrelere sahip. Avustralya işletmelerinde endüstriyel kimyasalların ve tarımsal gübrelerin kullanımının artması, resifleri oluşturan birçok bileşenin dengesini bozdu ve bazı resifler kaderlerine terk edildi.

Büyük Set ResifiÖte yandan, son 50 yılda turizm de patlama yaptı ve bölgeyi her yıl yüz binlerce kişi ziyaret etmeye başladı. Bu zarar verici faaliyetlerle mücadele etmek için Avustralya hükümeti, Büyük Set Resifi Deniz Parkı Yönetimi’ni kurdu. Kurumun amacı, bu doğal harikayı koruyup hayatta kalmasını sağlamak ve ziyaretçileri eğitmek.

 Kaynak: How It Works

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

G-B0ZQSMMP2T