Bütün Ağaçları Kesersek Ne Olur?

0

Bütün Ağaçları Kesersek Ne Olur? Dünyadaki ormanların yok olması gezegenimizi sonsuza kadar değiştirir.

Her geçen saniye Amazon yağmur ormanlarının bir dönümü yok oluyor. Ormanlar Dünya‘nın “akciğerleri” olarak tanımlanır ve havadan karbondioksiti aldığı ve toprağı temizlediği için hayati önem taşır.

Bitkiler ve ağaçlar karbondioksiti biyolojik moleküllere dönüştürerek, gövde, yaprak ve köklerinde hapseder. Ağaçlar büyük bir şemsiye görevi görür ve suyu yavaşça orman zeminine kaydırır, ayrıca yapraklarının altındaki bölgenin ısı ve nemini ayarlar.

Ormanlarımızı kaybetmenin çevresel etkileri felaket niteliğinde olacak. Atmosfere tonlarca karbon salınarak, sera etkisine katkıda bulunacak.

Şiddetli bir sağanakta, su, topraktan doğruca akarak nehir ve göllerin yükselmesine ve yataklarının patlamasına sebep olacak.

Yeryüzünün çıplak alanlarında kuraklık görülecek ve toprak erozyonu tohumların büyümesini imkansız hale getirecek.

Hava, gaz maskesiz solumak için tehlikeli olacak. Ormanlarımız, türlerin yarısına ve böceklerin yüzde 80’ine ev sahipliği yapıyor.

Ağaçsız bir Dünya‘da, hayvanlara ev, bize de kâğıt, odun veya kömür olmayacak. Ağaçlardan topladığımız yiyecekler de yok olacak.

Kaynak: How It Works

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

G-B0ZQSMMP2T