Burnunuz Neden Akar?

0

Tıkalı bir burnun içinde neler olduğunu ve hasta olduğumuzda neden aktığını keşfedin.

Çoğu kişinin sandığının aksine burnumuzun tıkanmasının ve akmasının ana sebebi aşırı mukus değil, şişme ve yangı (enflamasyon).

Burnumuz enfekte olursa ya da alerjik bir reaksiyon tetiklenirse bağışıklık sistemi burnun iç kısmındaki yerel kan damarlarının genişlemesine yol açan çok miktarda kimyasal haberci üretir. Bu işlem, bölgeye daha fazla akyuvarın gitmesini sağlar ve enfeksiyonla savaşmaya yardım eder ama kan damarlarının sızıntılı olmasına ve dokularda sıvı birikmesine de yol açar.

Burun tıkanıklığını gideren dekonjestan ilaçlar adrenaline benzer bir kimyasal içerir. Bu kimyasal, kan damarlarının büzülmesine neden olarak sızıntı yapmalarını önler.

Mukus: Mukusu oluşturan glikoproteinler suda çözünür ve birikintileri hapseden jelimsi bir madde oluşturur. Su arttıkça mukus daha sulu olur.

Sillia: Tüyümsü küçük yapılar mukusu, daha sonra yutabilmesi için boğazın arka tarafına taşır.

Goblet Hücre: Burnun iç kısmında mukus üreten birçok goblet hücre vardır.

Epitel Hücre: Burnun iç çeperi, sillerle kaplı epitel hücrelerinden oluşur.

Makrofaj: Bağışıklık sistemi hücreleri histamin gibi kimyasal aracılar üretir, bunlar da yerel kan damarlarının sızıntılı olmasına yol açar.

Kan Damarları: Yangıyla ilgili kimyasal sinyaller kan damarlarının genişlemesine neden olur. Böylece dokuların içine su sızmasına izin verir, mukusu sulandırır ve akmasına neden olur.

Kaynak: İnsan Bedeninin Sırları

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmekMesajları Oku

G-B0ZQSMMP2T