Bomba İmha Uzmanı

4

Cesaret, soğukkanlılık ve cerrah gibi hassas eller isteyen bu mesleği sadece çelik gibi sinirleri olanlar yapabilir. Bu görevi üstlenen uzmanlar; araba bombası, el yapımı patlayıcı ve mayın gibi ölümcül paketleri etkisiz hale getirmeye çalışırken doğal içgüdülerine karşı koymak zorundalar. Yetkililer ölüm rakamlarını açıklamaya pek yanaşmasa da çoğu bomba imha uzmanının sahada ölen bir tanıdığı var. Ayrıca çoğu uzman bizzat ölümle yüz yüze gelmiş.

Yine de bu işi biraz daha güvenli hale getiren birkaç teknoloji var. Örneğin, tehdidi daha iyi anlamak için önce küçük robotlar gönderilebiliyor. Hatta robotlar bazı durumlarda bombayı imha edebiliyor ama genellikle deneyimli bir insanın ellerinin ve hızlı karar verme becerisinin yerini hiçbir  şey tutamıyor.

Bomba imha uzmanı potansiyel bir bombaya yaklaşırken başka bir teknisyen de sinyal kesici (jammer) kullanarak düşmanların radyo kontrollü bombaları uzaktan patlatmasını önlüyor. Uzmanlar Kevlar liflerinden yapılmış, 35 kilogram ağırlığında yoğun köpük ve seramik balistik plakalar içeren, patlamaya dayanıklı kıyafetler giyiyor.

Kaynak: How It Works

4 Yorumlar
 1. Ahmet diyor

  Güzel bir içerik olmuş emeğinize sağlık

 2. Mustafa diyor

  Yaptığınız paylaşımlarınız çok güzel bu yazıda çok hoşuma gidenlerden bir tanesi başarılısınız.

 3. Tolga Sezer diyor

  Allah razı olsun yazanlardan emeği geçenlerden bu site sayesinden evlatlarımın ödevlerini eksiksix yapıyoruz dersi sevdirdiniz evlatlarıma ?

 4. kulturelbellek diyor

  Çok güzel bir araştırma olmuş ellerinize sağlık. Sitenizde çok değerli araştırmalar var. Umarım bu çizgide devam edersiniz .

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

G-B0ZQSMMP2T