Bomba İmha Kıyafeti

2

Bomba İmha Kıyafeti, bomba uzmanlarının patlayıcı cihazları etkisiz hale getirirken kullandıkları özel bir vücut zırhı. Hem ordu hem de polis tarafından kullanılıyorlar. Bu kıyafetlerin temel amacı, bombanın beklenmedik bir şekilde patlaması halinde uzmanı korumak.

Kıyafetler yoğun ısının, basıncın ve parça tesirinin (bombadan fırlayıp yüksek hızda uçan parçalar) etkilerini azaltacak şekilde tasarlanıyor. Bu korumayı sağlamak için Kevlar, Nomex, köpük, çeşitli plastik kompozitler gibi yüksek mukavemetli ve hafif malzemeler bir araya getiriliyor. Tabakalar halinde dizilen bu malzemeler patlamanın etkilerini savuşturabiliyor.

Bu tip kıyafetlerden biri olan Advanced Bomb Suit (ABS), uzmanı korumanın yanı sıra ekiplerle bağlantıyı sağlamaktan ve uzmanı olabildiğince rahat ettirmekten de sorumlu. Sahada bu faktörler kritik öneme sahip çünkü bomba imhası zaten çok stresli bir işken sıcak havada koşullar daha da zorlaşabiliyor. Kıyafetteki yerleşik iletişim ve havalandırma sistemleri, yoğun baskı altındaki uzmanın hem bilgi hem de hava almasını sağlıyor.

Son on yıl içinde özellikle Irak, Suriye ve Afganistan’daki çatışmalar nedeniyle bomba imha kıyafetlerine talep arttı. Ama insan kayıplarını azaltmak için uzaktan yönetilen robotlar giderek daha fazla tercih ediliyor.

Bomba İmha Tarihçesi

Bomba imhasına yönelik ilk kayıtlar II. Dünya Savaşı’nda İngiltere’de tutuldu. Nazi Almanya’sı, İngiltere’ye büyük bir bombardıman düzenlemiş ve atılan bombalardan bazıları yere düşmesine rağmen patlamamıştı. İnsanlar günlük yaşamlarını sürdürürken bu bombaları yanlışlıkla tetikliyor ve sivil ölümleri hızla artıyordu.

Bu nedenle İngiliz hükümeti, gönüllü vatandaşları bomba imha teknikleri konusunda eğitmeye başladı. Gönüllü gruplar, gömülü ve patlamamış bombalarla dolu alanları temizleme görevini üstlendi. Bugünkü bomba imha birimlerinden farklı olarak, bu siviller koruyucu kıyafet giymiyordu ve yalnızca kürek, balta, tel kesici gibi çok basit araçlara sahiplerdi.

Kaynak: How It Works

2 Yorumlar
  1. Salih diyor

    Yazı efsane olmuş bomba imha ekibi kıyafetlerini çok iyi anlatmış süpersin

  2. Cüneyt ertaş diyor

    Bomba imha anlatmada bir numara Çok Çok güzel tavsiye ederim işin ehli insanlar mükemmel bir site

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

G-B0ZQSMMP2T