Boeing Poseidon P-8

0

Boeing 737-800 ticari jetlerinin kendini kanıtlamış gövdesiyle bir Boeing 737-900’ün kanatlarının birleşimini baz alan Poseidon P-8, gelişmiş deniz devriye ve gözetim uçağı. Göreve özgü her türde teknolojiyle donatılmış olan P-8 hızlı ve alçak uçabiliyor; denizin hemen üstünde tur atarak, uçak gemilerine tehdit oluşturabilecek denizaltıları arıyor.

Gövdedeki altı adet ekstra yakıt deposu, uçağın menzilini denizaltı bulacak biçimde genişletiyor. Poseidon P-8’in kimi modellerinde radar, manyetik anomali saptayıcı ve elektronik istihbarat algılayıcıları var. Bunlar telekomünikasyonu göz önünde tutarak, kızılötesi görüntülemeden faydalanarak denizcilik faaliyetlerini izleyebiliyor. Sahada uydu algılayıcı olarak davranması için, açılabilir sonar şamandıraları da bırakabiliyor.

Fakat bu casus uçağın marifetleri saydıklarımızla sınırlı değil. Güçlendirilmiş gövdesi sayesinde Poseidon, cephaneliğinde roketler, mayınlar ve torpidolar bulundurarak, gerektiğinde bir düşman denizaltısına nişan alabiliyor, ateş edebiliyor ve onu ortadan kaldırabiliyor.

Boeing Poseidon P-8 Teknolojisi

Çok Kipli Radar: Radar, yüzeydeki gemileri ve diğer deniz taşıtlarını saptayarak her hava koşulunda ultra yüksek çözünürlüklü sağlıyor.

İş İstasyonları: Yüksek çözünürlüklü iş istasyonları uçağın radarıyla uyumlu çalışıyor ve tüm algılayıcılar her istasyondan kontrol edilebiliyor.

Motorlar: İki adet güçlü ve yakıt tasarruflu CFM56-7B turbofan motoru, maksimum 907 km/s hız sunuyor.

Silahlar: Uçağın karnında Mk54 torpidoları ve mayınlar için beş adet yuva var.

Cephanelik: Uçağa torpidolar, derinlik bombaları ve gemisavar füzeleri monte edilebiliyor.

Manyetik Anomali Saptayıcı (MAD): Bu denizaltı saptama aracı kimi modellerde uçağın arkasındaki bir çıkıntıya takılarak girişim en aza indirgeniyor.

Sonar Şamandırası Fırlatma Tüpleri: Her uçuşta, denizaltı etkinliğini saptamak ve uçağa akustik veri göndermek için 100’den fazla sonar şamandırası fırlatabiliyor.

Kaynak: How It Works

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

G-B0ZQSMMP2T