Blender Nasıl Çalışır?

0

Blender aslında bir kompakt sıvı dinamikleri laboratuvarıdır. Bıçakların yüzeyindeki sürtünme sıvıyı hızlandırır, merkezkaç kuvveti dışarı iter, atmosfer basıncı merkezde hava dolu bir girdap ve türbülans oluşturur, blender böylece her şeyi çalkalar ve karıştırır. Saniyeler içinde, süt ve meyveniz kaotik ama lezzetli bir karışıma dönüşür.

Karıştırıcının merkezindeki girdap, hortuma benzer fakat değişik bir şekilde hareket eder. Merkezdeki termal yükselmeden güç alan bir hortum, her şeyi önce merkeze çeker sonra yukarı fırlatır. Blender’da altta dönen bıçaklar, sıvıyı sürekli merkezden kavanozun yanlarına iter, katı maddeleri de merkezin altına çeken bir emilim yaratır.

Kesici bıçaklar ilk aşama olan katı maddeleri doğrama görevini yapar fakat parçaların boyutu küçüldükçe, bıçaklar yetersiz kalmaya başlar. Blender bu noktada şaşırtıcı bir şekilde, patlamalı şok dalgaları kullanarak görevi tamamlar. Bıçaklar o kadar hızlı döner ki, alt bölümde vakum yaratır. Girdaba yakalanan su ısınır ve kaynar, oluşan minik kabarcıklar yoğunlaşırken kademeli şok dalgaları yaratır. Bu şok dalgaları küçük katı maddeleri daha da küçük parçalara ayırır.

Kaynak: How it Works

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

G-B0ZQSMMP2T