Atık İthalatı

0

Türkiye İngiltere’den plastik atık ithalatı artıyor. Ancak uzmanlar bu durumun çevreye zarar verme ihtimali nedeniyle endişeli. İngiltere Çevre Ajansı verilerine göre, 2018’in ilk çeyreğinde İngiltere, Türkiye’ye gemiyle 27 bin 34 ton plastik çöp gönderdi. Türkiye’nin Polonya’yı geçerek, İngiltere’den en çok plastik atık alan ikinci ülke konumuna yükselmesi bekleniyor.

BBC Türkçe’nin Guardian gazetesinden aktardığı habere göre, Malezya ve Vietnam’ın İngiltere’den plastik çöp ithalatına sınırlama getirmesi ve Polonya’nın da konuyu değerlendirmeye başlamasının ardından, Türkiye İngiltere’den en çok plastik çöp ithal eden ülkeler arasına girdi.

Bu durum bir yandan çevreye zarar vereceği gerekçesiyle uzmanları endişelendiriyor.

[minima-related r=”1″ id=”” target=”1″]

İngiltere Çevre Ajansı’na ihracatçılar tarafından bildirilen verilere göre, 2018’in ilk 3 ayında İngiltere, Türkiye’ye gemiyle 27 bin 34 ton plastik çöp gönderdi.

Geçen yılın aynı döneminde ise bu sayı 12 bin 22 tondu.

Bu ay Türkiye’nin Polonya’yı geçerek, İngiltere’den en çok plastik çöp alan ikinci ülke konumuna yükselmesi bekleniyor.

Gazete, “Türkiye’nin geri dönüşüm sicili çevre gözlemcilerini ikna edecek cinsten değil” diyor.

Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Teşkilatı’nın (OECD) 2015 yılında dair verileri, Türkiye’nin çöpünün sadece yüzde 1’ini geri dönüşüme yolladığını, gerisini ise katı atık sahasına gönderdiğini gösteriyor.

Science dergisinde yayımlanan araştırmaya göre, Türkiye plastik atıkları geri dönüştürme konusunda en başarısız ilk 20 ülke arasında.

Çöpleri toplamakla yükümlü belediyeler, 2016’da 31 milyon ton çöp topladı. Türkiye İstatistik Kurumu’na göre bu çöplerin sadece yüzde 9,8’i geri dönüşüme gönderildi.

Şu an 751 lisanslı geridönüşüm tesisi ve 566 atık toplama ve ayırma tesisi bulunuyor.

Ambalaj atıklarının ayrı toplanarak geri dönüşüme kazandırılması amacı ile kurulmuş kar amacı gütmeyen bir kuruluş olan PAGÇEV’in genel müdürü Yağmur Cengiz, mevcuttakinden çok daha fazla sayıda atık toplama ve geri dönüşüm tesisine ihtiyaç olduğunu söylüyor.

Değerlendirilebilir Atık Malzemeler Sanayicileri Derneği’nin (TÜDAM) başkanı Vedat Kılıç, Türkiye’ye ithal edilen plastik atıklardaki artışın bir yandan plastik sanayi için imkan oluşturduğunu söylüyor.

Sektör son 2 yılda önemli oranda kârını artırdı ve yatırımlar yeni işyerlerinin açılmasını sağladı. Ancak ihraçların kontrol altında tutulması gerektiği konusunda uyarıyor.

Diğer yandan çöp toplayıcıları bu durumun gelirlerini azalttığını söylüyor.

Sokak Atık Toplayıcıları Derneği Başkanı Recep Karaman, “Yıllık ortaya çıkan 6 milyon ton plastik çöpün 3,5 milyonunu biz topluyoruz” diyor ve ekliyor: “Ancak ithalatlar nedeniyle kazancımız düştü, topladığımız çöpün değerini düşürüyorlar.”

“Türkiye sahilleri tüm Akdeniz’deki en kirli sahiller”

Çukurova Üniversitesi’nden akademisyen Sedat Gündoğdu, plastik atıkların Akdeniz’de izini sürüyor. Araştırmalarına göre, Türkiye sahilleri tüm Akdeniz’deki en kirli sahiller. Bunun nedenlerini tarımsal faaliyetler, az gelişmiş altyapı, kentleşmede artış ve yetersiz çöp değerlendirme politikalarına bağlıyor. Mersin, Adana ve Antalya Türkiye’deki diğer sahil kentlerinden daha fazla çöp üretiyor.

Gündoğdu, geri dönüşümün çözüm olmadığını, tek çözümün plastik atıkları azaltmak olduğunu söylüyor ve uyarıyor:

“Aksi takdirde Akdeniz sahillerine gelen Avrupalılar da dahil herkes kendi çöpünde yüzmek zorunda kalabilir.”

Kaynak: Onedio

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

G-B0ZQSMMP2T