Astronot

0

Tehlikeli meslekleri düşünürken çoğu insanın aklına astronotlar gelmez çünkü bu mesleği icra eden çok az insan var. Oysa astronotların ölüm oranı akıl almaz derecede yüksek: İstatistiksel olarak astronotların %5’i ölüyor, yani iş kazası sonucu ölme ihtimalleri ortalama bir insanın 10.000 katı.

Bilim kurgu filmlerinde gördüklerimizin aksine, astronot ölümlerinin en büyük nedeni uzaylı saldırısı ya da uzay yürüyüşünde kordonun kopması değil. Aslında uzayda ölen sadece üç kişi var, onlar da uzay aracının içindeydi. İstatistikler olarak en ölümcül zamanlar fırlatma ve Dünya atmosferine giriş anları. Ancak titizlikle uygulanan görev kontrol süreçleri ve uzay aracının termal koruma sistemleri riski azaltıyor.

Basınçlı uzay kıyafetleri, astronotun 120 ile-150 derece arasında değişen aşırı sıcaklıklardan korumak için 14 malzeme tabakası içeriyor. Kıyafetin içindeki sensörler astronotun yaşamsal değerlerini izliyor ve bilgileri Dünya‘daki kontrol istasyonuyla paylaşıyor.

Uzay yürüyüşü yapan astronotlar, uzay araçlarına uzun bir kordon ve daha küçük birkaç yedek halatla bağlanıyor. Buna rağmen bir aksilik yaşanırsa astronot, sırtındaki mini jetpack’le uçarak güvenle uzay aracına dönebiliyor.

Kaynak: How It Works

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

G-B0ZQSMMP2T