Aslanların Neden Yelesi Var?

0

Aslanların Neden Yelesi Var? Bazı türlerin dişi ve erkeklerinin dış görünümleri birbirinden dikkat çekici ölçüde farklı olabiliyor. Bu durum aslanlar içinde geçerli.

Erkek aslan, kendisi sadece dişisinden değil, bulunuduğu habitattaki tüm türlerden ayıran olağanüstü gösterişli bit yeleye sahip. Yelenin testosteron seviyesi nedeniyle bu yapıya kavuştuğu biliniyor. Sonradan anlaşıldı ki onu, dişi üzerinde hakimiyet kurmak için ya da bir güç göstergesi olarak kullanıyor.

Çiftleşeceği erkek aslanı arayan bir dişi için güçlü, gür ve güzel bir yeleden daha sağlam bir ipucu yok. Ancak yelenin uzunluğu hiç önemli değil. Gözlemler,dişilerin genelde yelenin rengine göre karar verdiklerini gösterdi. Daha koyu bir yele aynı zamanda daha yüksek testosteron seviyesi anlamına geliyor.

Yelesi gür ve kabarık olan bir aslan daha güçlü, daha iri görünür. İşte bu da rakiplerine karşı avantaj kazanmasını sağlıyor. Ayrıca kavgada da korkutucu görüntüsünü öne çıkarıp karşısındakini kaçırabildiğini biliyoruz.

Kaynak: Popular Science

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

G-B0ZQSMMP2T