Amazon Resifi

0

Dünya’nın en ilginç resifi hiç şüphesiz Brezilya’nın Atlantik kıyısında Amazon Nehri’nin denize döküldüğü bulanık sularda yaşayan Amazon resifi. 6.992 kilometre uzunluğundaki nehir her yıl denize milyonlarca ton çamur ve tatlı su döküyor ve buradaki suların tuzluluğunu ve bulanıklığını artırıyor. Bu, resiflerin hayatta kalmak için ihtiyaç duyduğu ortamın tam tersi koşullar yaratıyor.

Araştırmacılar resiflere özgü balıklar keşfettikleri 1970’lerden beri burada bir resif olabileceğini söylüyordu, ancak keşfedilmesi 2016 yılını buldu. Çoklu akustik örnekleme yöntemi ile derin suları tarayan ekip nehrin getirdiği tortunun altında yatan resifin haritasını çıkarmayı başardı. Daha sonra trol ve karot kullanarak resiften balık, sünger, mercan ve diğer canlı örnekleri alarak çamurlu suların altında nasıl bir yaşam düzeninin var olduğunu tespit etmeye çalıştılar.

Kaynak: How It Works

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

G-B0ZQSMMP2T