88-89 Kelebeği (Diaethria Clymena)

0

88-89 kelebeği; hayvanlar dünyasındaki en tuhaf isimlerden biri bu olsa gerek! Orta ve Güney Amerika’daki tropik yağmur ormanlarında yalnız yaşayan Diaethria Clymena, yüksek hızla uçan bir kelebek türü.

Kelebeğin krem ya da beyaz rengi olan kanatlarında siyah ve kırmızı aksanların yanı sıra, halk arasındaki adının da kaynağı olan çok bariz 88 ve 89 rakamları bulunuyor.

Bu kalın ve renkli işaretler hayvanın doğal habitatında potansiyel eşlerin ilgisini kolayca çekmesini ve soyunu sürdürmesini kolaylaştırıyor.

Kelebeklerin kanatlarındaki işaretler pul halindeki binlerce küçük kitin parçasından meydana geliyor ve dikkat çekmenin yanı sıra, hayvanın vücut ısısını düzenlemeye de yardımcı oluyor.

Bununla birlikte ne yazık ki insan faktörü burada da devreye giriyor ve 88-89 kelebeği popülasyonunun, kanatların yerel halk tarafından hediyelik eşya olarak satılmasından ötürü ciddi bir tehlike altında olduğu belirtiliyor.

Bu kelebeğin soyunun tehdit altında olmasının bir diğer sebebi de bu kelebeklerin insanlara olan merakı. Ne yazık ki 88-89 kelebeği insan teri içmeyi çok seviyor ve bu yüzden sık sık insanların üzerine konup yakalanıyorlar.

 

Kaynak: Popular Science

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

G-B0ZQSMMP2T