Şafşavan (Chefchaouen) Neresi?

0

Şafşavan ya da Fransızcalaştırılmış muadili Chefchaouen, Fas’ın kuzeybatısında, 15. yüzyıldan kalma bir kale etrafına kurulmuş küçük bir şehirdir. Bu şehri ilginç ve popüler kılan şeyse, halk tarafından şehrin her tarafının mavi renge boyanmış olmasıdır.

Şehrin tarihi eski olsa da bu masmavi görünüm nispeten yeni. 1930 yıllarında Musevi halkın tanrıyı, cenneti ve gökyüzünü temsil ettiği inanışı ile evlerini çivit mavisine boyamaları ile başlayan bu uygulama, kısa süre içinde din ve köken fark etmeksizin tüm halk tarafından uygulanmış.

Hem Kuzey Afrika hem de İspanyol mimarisinden esintilere sahip olan bu eski şehrin sakinleri, mavi rengin faydaları olarak,  şehrin yazları daha serin kaldığını ve böceklerin mavi rengi sevmeyip evlerden uzak durduklarını belirtiyor.

Bunun tam tersi bir duruma İtalya’nın Burano adasında rastlamak mümkün. Lagün kenarında bulunan bu adada tüm evler rengarenk boyanmış. Aynı renge boyanmış iki ev bulmak oldukça zor. Bu uygulamanın sebebi ise balıkçıların evlerini kolaylıkla bulmalarını sağlamak.

Kaynak: Popular Science

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

G-B0ZQSMMP2T