Akıllı Ev Güvenliği

0

İster kısa ister uzun süreliğine evden ayrılıyor olalım, en büyük korkularımızdan biri değerli eşyalarımızı arkamızda bırakmaktır. Kapıyı kilitlemeyi unuttum mu? Evde kimsenin olmadığı çok belli oluyor mu? Acaba değerli eşyalarımı başka bir yere mi saklasaydım?.. Son yıllarda ev güvenliği de endişelerimizi gideren akıllı teknolojilerden nasibini alıyor. Akıllı cihazlar, güvenlik sistemlerinin geleneksel bileşenlerini kullanmakla birlikte ev sahibinin internet üzerinden evini izlemesine, olan biteni kontrol etmesine ve hatta evle etkileşime girmesine olanak veriyor. Olağandışı bir şey meydana gelirse cihazlar derhal sorunu ev sahibine bildiriyor, hatta bazen tehditleri bertaraf edebiliyorlar.

Ev Tipi Güvenlik Robotları

Evinize özel güvenlik görevlisi gibi çalışan robotlar, siz uzaktayken neler olup bittiğini gözlemlemek için evinizde devriye gezebiliyor. Sabit bir alarm sistemindeki kameralar yalnızca belli bir bakış açısı sunabilir, oysa robotlar tüm odalarda dolaşabiliyor. Hareket sensörleri, gece görüşü ve mikrofonla donatılan bu cihazlar şüpheli bir şeyle karşılaşınca telefonunuza rapor gönderebiliyor.

Yüz tanıma teknolojisi sayesinde robotlar, ev sakinleriyle davetsiz misafirleri birbirinden ayırabiliyor. Robot tanımadığı biriyle karşılaşırsa hemen alarm moduna geçiyor ve kişinin fotoğraflarını çekiyor. Robotun olası bir hırsızlığı durdurma şansı az ama topladığı bilgilerle hırsızın yakalanma ihtimalini arttırabilir.

Akıllı Ev Güvenliği Sistemleri

Kilitler

Akıllı kilitler, anahtara gerek kalmadan evinizi kilitliyor. Akıllı telefon uygulamasına bağlı çalışan bu kilitler sayesinde nerede olursanız olun kapıyı kilitleyebilir ve açabilirsiniz. Evden çıkarken kapıyı kilitlemeyi unutursanız kilit size bildirim gönderiyor. İsterseniz kapıyı uzaktan kilitleyebiliyor veya istediğiniz zaman kapının kilitli olup olmadığını kontrol edebiliyorsunuz.

Akıllı Kilitler

bunları yapmak için evinizdeki Wi-Fi ağına bağlanıyor. Anahtar güvenliği Evinizde akıllı kilit yoksa siz evde değilken birisinin evinize girmesi gereken durumlar olabilir. Bir yere yedek anahtar saklamak riskli bir çözüm. Kapıyı açık bırakmak da mantıklı değil. Bu durumda anahtar kasaları işe yarayabilir. Evinizin dışında gizli bir yere monte edilen anahtar kasası, yedek anahtarınızı güvenli bir şekilde saklayabilir. Evinize girmesi gereken kişiye kasanın şifresini söyleyerek anahtara ulaşmasını sağlayabilirsiniz.

Kasalar

Önceliğimiz davetsiz misafirleri dışarıda tutmak ama olur da evinize girerlerse kasalar ekstra güvenlik sağlıyor. Kasalar, en değerli eşyalarınızı saklayabileceğiniz güvenli kutular. İnternet bağlantılı kasalar sayesinde kasa açılırsa anında uyarı alabilir, değerli eşyalarınız için önem taşıyabilecek sıcaklık gibi bazı koşulları kontrol edebilirsiniz.

Hareket Sensörleri

Evin çeşitli yerlerine yerleştirilen hareket sensörleri, evde birisinin olduğunu size bildirebilir. Ayarlanabilir hassasiyet ayarına sahip hareket sensörleri, pasif bir kızılötesi sensör kullanarak Sıcak vücutları algılayabilir. Bazı sensörleri evcil hayvanınızın hareketlerini şüpheli görünen hareketlerden ayırt edebilir. Işık ve alarm gibi diğer cihazlarla uyumlu çalışabilirler.

Wi-Fi Yangın Dedektörleri

Akıllı duman alarmları, sorunun nerede olduğuna dair spesifik bilgi sağlayabilir. Wi-Fi bağlantılı dedektörler evde yangın çıktığında akıllı telefonunuzla bağlantı kurarak sizi uyarabilir. Anında uyarı sayesinde vakit kaybetmeden yangına müdahale etme şansınız olur.

CCTV Geleneksel

CCTV sadece görüntü kaydı yapar, oysa akıllı CCTV sistemleri gördüklerini tanıyabilir. Komşularınız bu durumdan hoşnut olmayabileceği için bazı akıllı sistemler pencereleri ve bahçeleri kaydetme olanağı sunmuyor. Ayrıca, yoldan geçenlerin yüzleri siliniyor ve bir olay yaşanırsa yüzler ancak firma yetkilileri tarafından açığa çıkarılabiliyor.

Diafon Sistemi

Kapınıza gelen kişiyi görüp onunla konuşabilmek, tanımadığınız kişilere kapıyı açmadan önce bir güvenlik önlemi sağlar. Geleneksel diafonlarda görüntüyü sadece evinizin içinden görebilirsiniz ama akıllı diafonlar kapıda kimin beklediğini her yerden görmenize olanak sağlıyor. Güvenlik kameraları Kameralar evinizde neler olup bittiğini görmenin en iyi yolu. Geçmişte sadece geriye dönük olayları inceleyip hırsızları görmek için kullanılıyorlardı ama akıllı teknolojiler sayesinde artık evinizdeki kameralara her yerden ulaşabilirsiniz. Kameraları akıllı telefonunuzdan yönetebilir, yakınlaştırma ve gece görüşü sayesinde kameranın baktığı odayı gece gündüz gözetim altında tutabilirsiniz.

Yangın Alarmı

Kablosuz yangın alarm sistemleri, kontrol paneline radyo dalgalarıyla taşınan sinyalleri kullanıyor. Akıllı yangın alarm sistemleri daha hassas oldukları için yanlış alarm verme ihtimalleri daha az. Üstelik sadece dumanı tespit etmekle kalmıyorlar: Isı dedektörleri sıcaklık artışını algılarken karbon monoksit dedektörleri ise çeşitli kimyasal algılama hücreleri içeriyor.

Duman Dedektörü

Evinizde sıradan bir duman dedektörü varsa siz ekmek kızartırken alarm çalmaya başlayabilir. Akıllı teknolojiler sayesinde sensörler aciliyet seviyesine göre uyarlanabiliyor. Hafif bir duman algıladıklarında sizi kibarca uyarıyor ve son çare olarak yüksek sesli alarmı çalıştırıyorlar.

Kaynak: How It Works

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmekMesajları Oku

G-B0ZQSMMP2T